Ob svetovnem dnevu knjige smo v noči s četrtka na petek – 21. aprila 2022 – z učenci 2. triade izpeljali prireditev Noč knjige. Šolska knjižnica je pokala po šivih, saj jo je napolnilo kar 2 6 učencev, ki so bili željni novih doživetij. Na začetku smo se ob sličicah pogovorili o pomenu branja in navedli svoje bralne navade. V nadaljevanju so učenci v skupinah raziskovali pot nastanka knjige, pri čemer so se navezovali na istoimenski strip Pot knjige od avtorja do bralca Žige X. Gombača. Svoje novo pridobljeno znanje o procesu nastanka knjige so predstavili drug drugemu in pri tem dokazali tudi svojo samozavest pri javnem nastopanju. Okrepljeni z znanjem o vlogi avtorja, založbe, ilustratorja, tiskarja, nagrad, promocije in tudi avtorskih pravic so se kasneje odpeljali v svoj svet literarnega ustvarjanja, saj so napisali svojo prvo knjigo, ki je bila tematsko povezana z bližajočim se svetovnim dnevom Zemlje. Čeprav je iz jedilnice zadišalo po sveže pečenih picah, otroški domišljiji ni bilo videti konca. Tudi po slastni večerji so učenci nizali svoje ideje, ustvarjali, kramljali in se smejali svojim zamislim. Pravljice, stripe in daljše zgodbe z ilustracijami so učenci ponosno razstavili v knjižnici, nato pa je sledilo spanje v spalni vreči, na blazini in med knjižnimi policami. Kdo ve, morda so jim zašepetale knjige, da so vsi umirjeno zaspali.

Vesna Perko